Przyczyny wylizywania łap przez psy mogą być naprawdę rozmaite. Niektóre z nich są prozaiczne i nie powinny wzbudzać u właścicieli zmartwień. Innym trzeba poświęcić szczególną uwagę. Lizanie może świadczyć o tym, że z pupilem dzieje się coś nie tak.
Na początku należy zwrócić uwagę na to, jak często pies wylizuje łapy. Jeżeli nie robi tego zbyt często, to znaczy, że po prostu dba o swoją higienę, tak jak w zwyczaju mają to koty.
Problem zaczyna się, kiedy pies liże tylko jedną z łap. W takiej sytuacji opiekun powinien dokładnie przyjrzeć się, czy w opuszkach lub przestrzeniach międzypalcowych nie znalazło się ciało obce. W lecie psy są szczególnie narażone na kłosy traw i zbóż, które mogą przyczepiać się do ich skóry lub przedostawać się do uszu i nosa. Choć wyglądają niewinnie, mogą przysporzyć pupilowi i jego właścicielowi nie lada kłopotów, dlatego po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć łapy.
Jeżeli pies uporczywie liże obie łapy, może to świadczyć o alergii. Nie znaczy to jednak, że same łapy zetknęły się z alergenem.
– To jest taki pierwszy objaw problemów z alergią i wiąże się z dyskomfortem ogólnym. Pies reaguje na długotrwały lęk i stres, ponieważ jest to dla niego stres, czuje się niedobrze przez alergię i przejawia to właśnie lizaniem łap. Przede wszystkim dotyczy to alergii pokarmowych, np. na drób – wyjaśnia redakcji Kejterek.pl lek. wet. Joanna Przewoźna, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Pies może stresować się również innymi rzeczami, np. wizytą u weterynarza, i lizać sobie łapy nawet po jej zakończeniu, już w domu.
Takie niepożądane zachowanie może też świadczyć o zaburzeniach behawioralnych:
– My musimy jako właściciele zwierząt podejść do ich posiadania świadomie i zapewnić im jakąś atrakcyjność życia. Jeśli nie poświęcamy czasu zwierzęciu, to właśnie z tego powodu zaczynają się dziać zaburzenia behawioralne, a jednym z typowych dla nich zachowań jest lizanie łap – mówi Joanna Przewoźna.
I choć wygląda niewinnie, jeżeli lizanie jest nagminne, może przyczynić się do poważnego podrażnienia łap. Pies może również wygryźć sobie opuszkę łapy. Dlatego właściciele powinni zawsze zachowywać czujność. Mogą dzięki temu oszczędzić sobie stresu związanego z chorobami pupila.